MUDr. Marcela Koláčková praktická lékařka pro dospělé

Medikoma Brno s.r.o.

Mám infekci dýchacích cest a teplotu nad 37,3Izolujte se, zůstaňte doma, mějte klidový režim, v případě potíží uplatněte symptomatickou terapii (kapky do nosu, pastilky, Paralen, Nurofen, léky na kašel suchý – např. Sinecod, léky na kašel produktivní – např. Mucosolvan, atd.)
Zavolejte nám v ordinační době a my budeme s Vámi situaci řešit.

Byl jsem v rizikovém kontaktu s osobou COVID pozitivníKarantény v souvislosti s onemocněním COVID 19 byly od 19. 2. 2022 zrušeny.

Byl jsem v kontaktu s osobou COVID pozitivní a mám známky infekce dýchacích cest (bez ohledu na očkování či prodělání COVIDu)Zůstaňte doma a izolujte se.
• Zavolejte nám v ordinační době, budeme s Vámi situaci řešit.

Mám pozitivní antigenní testIzolace se automaticky již nenařizuje. Nicméně izolace Vám může být nařízena v případech, kdy to bude nezbytné pro zajištění ochrany veřejného zdraví, např. práce ve zdravotniství nebo sociálních službách. Nadále dodržujte základní preventivní pravida - rozestupy, roušky, desinfekce rukou.
• V případě, že nemáte žádné příznaky onemocnění COVID, nemusíte se dále dotestovávat metodou PCR.
• V případě zdravotních obtíží, nám zavolejte do ordinace.
• Po antigenním testování zdravotnickým pracovníkem, stejně jako po PCR,  budete mít mezinárodně uznávaný certifikát a můžete se s ním tedy následně prokazovat jako osoba ve 180 dnech po prodělání COVIDu.
Výsledek PCR testu nám zavolejte co nejdříve, budeme situaci dále řešit.

Mám pozitivní PCR test na COVIDPlatí to samé jako u antigenních testů.
Co nejdříve nás kontaktujte v ordinační době a my budeme s Vámi situaci řešit.
• Pokud jste rizikový nebo starší pacient a spadáte do platných indikačních kritérií (viz níže), pak máte nárok na podání antivirotik Lagevrio (varianta omikron).

Průběh izolaceZůstaňte doma a nechoďte ven.
• Optimální je naprosto klidový režim, vystavíme Vám neschopenku nebo pokud Vám to zdravotní stav a Váš zaměstnavatel umožní, můžete pracovat v režimu homeoffice.
• Léčba COVIDu a alarmující příznaky viz níže.
• Pravidelně dezinfikujte Váš domov, zejména často využívané povrchy a toalety.
• Pokud potřebujete, např. do lékárny nebo na nákup, požádejte o pomoc své přátele, sousedy nebo se obraťte na místní samosprávu (městský / obecní úřad) nebo sociální pracovníky.
• Buďte v kontaktu s rodinou a přáteli prostřednictvím telefonu, e-mailu nebo sociálních sítí.
• Pečujte o sebe a svůj fyzický i duševní stav.
V případě zhoršení zdravotního stavu nás neprodleně telefonicky kontaktujte v ordinační době, mimo ordinační dobu volejte zdravotnickou záchrannou službu.

Léčba COVIDuZákladem je symptomatická léčba potíží, podobně jako u chřipky (kapky do nosu, pastilky, Paralen, Nurofen, léky na kašel suchý – např. Sinecod, léky na kašel produktivní – např. Mucosolvan, atd.)
Nutný je dostatek tekutin, pravidelná strava a klidový režim. Vhodné je užívání vitamínu C, případně i vitamínu D (např. Biogaia nebo jiné vitamínové doplňky s vitamínem D, případně Vigantol po domluvě s námi).
• Vhodné je alespoň trochu se pohybovat po bytě, pokud to jde, pouze neležet (vzhledem k riziku trombembolických komplikací COVIDu).
Pravidelně si měřte teplotu.
• Pokud se hodně potíte, máte průjem či jinak nadměrně ztrácíte tekutiny, sledujte množství a barvu moče. Močíte-li málo a moč je tmavá, pak musíte více pít.
Měřte si tlak a puls, zejména pokud užíváte léky proti vysokému krevnímu tlaku. Varovný je náhlý a setrvalý pokles krevního tlaku proti hodnotám, které jsou pro pacienta běžné, o více než 20 mm Hg, případně tlak nižší než 90/60 mm Hg. Také zvýšení pulsové frekvence nad 110/min. je varující. Pulsová frekvence nad 125/min je indikací k přijetí do nemocnice – volejte zdravotnickou záchrannou službu.
• Pokud máte možnost, používejte pulsní oxymetr - jedná se o malý přístroj, který měří okysličení krve, tuto funkci mají i některé chytré hodinky a sport testery. Varující je setrvalý pokles pod 93%. V takovém případě nás kontaktujte, v naší nepřítomnosti zdravotnickou záchrannou službu. Pokud opakovaně a v klidu naměříte hodnoty 90% a méně, bez prodlení volejte zdravotnickou záchrannou službu, kterou informujte o naměřené hodnotě. A to i v případě, že se cítíte relativně dobře.
Při výskytu alarmujících příznaků např. zhoršující se dušnost (na jeden nádech nenapočítáte do deseti), promodrávání v obličeji nebo kolem rtů, nesrazitelné horečky, stavy vyčerpání, silná slabost, nemožnost přijímat tekutiny, kolapsové stavy, poruchy vidění, sluchu, rovnováhy, paměti, pocity na omdlení, náhlé vážné zhoršení celkového stavu nebo pokud pozorujete neobvyklé příznaky volejte zdravotnickou záchrannou službu.
• Když budete potřebovat konzultaci jiných potíží, zavolejte nám v ordinační době, budeme s Vámi problém řešit.

Prodělal jsem COVIDPo provedení PCR testu nebo antigenního testu provedeného zdravotníkem máte minimálně na 180 dní platný certifikát o prodělání COVIDu.
• Kdo se testoval pouze domácím antigenním testem (samotest) nemá na certifikát nárok.